الکتروموتور DC بدون جاروبک و مزایای استفاده از آن

الکتروموتور DC بدون جاروبک و مزایای استفاده از آن ها

الکتروموتورهای BLDC عموما در جایی استفاده می‌شوند که در آن کنترل دقیق سرعت لازم باشد؛ همانند هارد دیسک کامپیوتر یا درایوهای CD و مکانیزم‌های درون محصولات اداری مانند فن‌ها، پرینتر‌های لیزری و فتوکپی. برخی از مشکلات الکتروموتور DC جاروبکی، در طراحی BLDC حذف شده‌اند. در این موتور الکتریکی، سوییچ دوار (rotating switch) مکانیکی یا کموتاتور با یک سوییچ الکترونیکی خارجی که با موقعیت روتور سنکرون می‌شود، جایگزین شده است. در که الکتروموتورهای DC جاروبکی به طور معمول دارای راندمان ۷۵ تا ۸۰ درصد می‌باشند موتورهای BLDC معمولا دارای راندمان ۸۵ تا ۹۰ درصد و یا بیش‌تر هستند. راندمان تا ۹۶.۵ درصد نیز برای یک الکتروموتور BLDC گزارش شده است، در حالی که الکتروموتورهای DC جاروبکی به طور معمول دارای راندمان ۷۵ تا ۸۰ درصد می‌باشند.

الکتروموتور DC بدون جاروبک مزایای زیادی نسبت به موتور‌های معمولی دارد:

در مقایسه با فن‌های AC دارای موتور قطب چاکدار (shaded-pole motors) بسیار کارآمد هستند و بسیار خنک‌تر از موتورهای AC کار می‌کنند. این کارکرد خنک منجر به بهبود بسیاری در عمر بیرینگ‌های فن می‌شود.

در الکتروموتورهای BLDC، بر خلاف موتورهای جاروبکی هیچ شانسی برای جرقه وجود ندارد که این باعث مناسب شدن آن‌ها در محیط‌های دارای مواد شیمیایی فرار و سوخت می‌شود. همچنین جرقه باعث تولید اوزن می‌شود که می‌تواند در ساختمان‌های با تهویه ضعیف جمع شود و به سلامت ساکنان آسیب رساند.

بدون داشتن کموتاتوری که بخواهد فرسوده شود، عمر یک موتور BLDC می‌تواند بسیار طولانی‌تر از یک الکتروموتور DC بدون جاروبک و دارای کموتاتور باشد. کموتاسیون می‌تواند منجر به میزان زیادی نویز الکتریکی و رادیویی شود؛ بدون کموتاتور و یا جاروبک، موتور BLDC می‌تواند در دستگاه‌های حساس الکتریکی مانند تجهیزات صوتی و یا کامپیوتر استفاده شود.

الکتروموتورهای BLDC از نظر آکوستیکی بسیار آرام هستند که مزیت زیادی در تجهیزاتی است که تحت تاثیر ارتعاشات قرار دارند.

الکتروموتورهای BLDC معمولا در تجهیزات کوچکی مانند کامپیوتر و همچنین در فن‌ها برای رهایی از گرمای ناخواسته استفاده می‌شوند.

سنسورهای اثر هال (Hall effect sensors) کوچکی که که کموتاسیون تولید می نماید می‌توانند یک سیگنال سرعت سنج مناسب را برای استفاده در کنترل حلقه بسته (closed-loop control) همانند سروو کنترل (servo-controlled) فراهم کنند. در فن‌ها، سیگنال سرعت‌سنج را می‌توان برای استخراج یک سیگنال برای کارکرد فن و همچنین ایجاد بازخورد از سرعت حرکت استفاده نمود. موتور به راحتی می‌تواند با یک ساعت داخلی یا خارجی سنکرون شود که منجر به کنترل سرعت دقیق می‌شود.

موتورهای BLDC مدرن دارای بازه توانی از کم‌تر از یک وات تا چند کیلووات هستند. موتورهای BLDC بزرگ‌تر تا حدود ۱۰۰ کیلووات در وسایل نقلیه برقی به کار می‌روند. همچنین این موتورهای الکتریکی استفاده قابل توجهی در هواپیماهای برقی مدل دارند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *