الکتروپمپ‌های سانتریفوژ و دورانی و مقایسه بین آن ها

الکتروپمپ‌های سانتریفوژ و دورانی و مقایسه بین آن ها

الکتروپمپ‌های دورانی(rotary pumps) دارای حرکت دایره‌ای هستند و در هر دور گردش شافت پمپ، مقدار ثابتی از مایع را جابه‌جا می‌کنند. معمولا حرکت اجزای الکتروپمپ دورانی مانندچرخ‌دنده (gear)، لوب (lobe)، پره (vane) و یا پمپ (screw) به شکلی است که حجمی را باز می‌کنند تا سیال به داخل الکتروپمپ دورانی وارد شود. سپس این حجم بسته می‌شود و تحت فشار قرار می‌گیرد و پس از آن دوباره باز می‌شود تا سیال با فشار بالاتر به خارج از الکتروپمپ هدایت شود.

به طور کلی می توان گفت: الکتروپمپ‌های سانتریفوژ و دورانی هر دو دارای حرکت دایره‌ای هستند اما اجزای داخلی، طرز کار و عملکرد آن‌ها تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند.

در الکتروپمپ جابه‌جایی دورانی، جریان از اختلاف فشار تاثیر نمی‌گیرد و ملایم و پیوسته است. الکتروپمپ های جابه‌جایی دورانی دارای شکاف‌های داخلی (internal clearance) بسیار کمی هستند که باعث به حداقل رسیدن مایعی می‌شود که از سمت تخلیه به سمت مکش پمپ فرار می‌کند؛ به همین دلیل راندمان بسیار خوبی دارند. این الکتروپمپ‌ها مخصوصا در ویسکوزیته‌های بالا در بازه گسترده‌ای از ویسکوزیته عالی کار می‌کنند. الکتروپمپ‌های سانتریفوژ و دورانی از این نظر نیز با هم متفاوت هستند که در الکتروپمپ های سانتریفوژ به جای استفاده از وسایل مکانیکی برای راندن سیال بر انرژی جنبشی تکیه دارند. سیال از مرکز ایمپلر وارد الکتروپمپ می‌شود و در حین حرکت به سمت قطر خروجی ایمپلر انرژی می‌گیرد . مایع با انرژی که از ایمپلر می‌گیرد به سمت خروجی هدایت می‌شود. الکتروپمپ‌های سانتریفوژ می‌توانند حجم زیادی از مایع را منتقل کنند و با افزایش فشار و یا ویسکوزیته، راندمان آنها به سرعت افت می‌کند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *