الکتروپمپ‌ های پلانجری و پیستونی و آشنایی با آن ها

الکتروپمپ‌ های پلانجری و پیستونی و آشنایی با آن ها

الکتروپمپ‌ های پلانجری و پیستونی، برای ایجاد حرکت رفت و برگشتی در یک محور از یک مکانیزم لنگ (crank mechanism) استفاده می‌کنند که باعث فشار سازی در یک سیلندر و یا برل (barrel) می‌شود تا بتواند گاز یا سیال را پمپ کند. فشار درون محفظه باعث حرکت شیرها در سمت مکش یا تخلیه می‌شود.

این عملکرد الکتروپمپ‌ های پلانجری و پیستونی نشان می دهد که هر دوی آن ها جز، پمپ‌های رفت و برگشتی هستند که برای انتقال ماده از یک محفظه استوانه‌ای از یک پلامجر یا پیستون استفاده می‌کنند. پیستون  پلانجر به وسیله توان بخار، پنوماتیک، هیدرولیک و یا درایو الکتریکی کار می‌کنند.

الکتروپمپ‌های پلانجری در کاربردهایی که دارای بازه فشاری از ۷۰ تا ۲۰۷۰ بار هستند به کار می‌روند. الکتروپمپ‌های پیستونی در بازه‌های فشاری کم‌تر کار می‌کنند. حجم سیالی که جابه‌جا می‌شود با حاصل‌ضرب مساحت پلانجر یا پیستون در کورس حرکتی آن برابر است. ظرفیت کل الکتروپمپ‌ های پلانجری و پیستونی را می‌توان با ضرب مساحت پیستون یا پلانجر در کورس حرکتی در تعداد پیستون‌ها و پلانجرها و سرعت چرخش درایو به دست آورد. توان مورد نیاز از سمت درایو متناسب است با فشار و ظرفیت پمپ. جنس قطعات الکتروپمپ‌های پلانجری بر اساس سایش و نوع سیال انتخاب می‌شود. متریال قطعات شامل برنز، برنج، فولاد، استنلس استیل، آهن، آلیاژ نیکل و مواد دیگر می‌شود. به عنوان مثال الکتروپمپ‌های پلانجری که در سرویس‌های عمومی و یا سرویس‌های نفتی به کار می‌روند، معمولا دارای یک سیلندر و پلانجر آهنی هستند. متریال شیرهای مکش و تخلیه که در تماس با سیال پمپ شده هستند، بر حسب نوع سیال انتخاب می‌شود. در کاربردهای نیروگاهی که در آن پمپ‌های پلانجری با کارکرد پیوسته مورد نیاز هستند، برای کار با آب یا روغن می‌توان از پلانجرهای سرامیکی صلب استفاده کرد ولی این مواد برای کار در سیالات اسیدی قوی مناسب نیستند. سیل یا آب‌بندی بخشی از الکتروپمپ‌ و پلانجر هستند که برای جداسازی سیال پر فشار از محیط استفاده می‌شود. از یک کاسه نمد (stuffing box) یا پکینگ (packing) برای سیل کردن اتصال بین مخزنی که سیال در آن منتقل می‌شود و پلانجر یا پیستون استفاده می‌شود. کاسه نمد می‌تواند از بوشینگ (bushing)، پکینگ (packing) یا رینگ‌های آب‌بندی (seal rings) و یا گلند (gland) تشکیل شده باشد.  

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *