تابلو برق های عمومی در چه مکان هایی استفاده می شود؟

تابلو برق های عمومی

با توجه به درخواست اداره ی برق و نوع استفاده از ساختمان ها، تابلو برق های داخل ساختمان های شهری، به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

– تابلو برق اصلی ( تابلوی کنترل)
– تابلو برق عمومی
– تابلو برق تقسیم واحد

در این نوشتار به توضیحی در مورد تابلو برق های عمومی می پردازیم.

در داخل همه ساختمان ها یک سری مکانهایی هست که تمام ساکنان آن ساختمان، آن مکان ها را به عنوان فضای مشترک مورد استفاده قرار می دهند. برای این مکان ها می توان فضاهای راه پله، گاراژ، پیلوت، پشت بام و حیاط در نظر گرفت بنابراین برق رسانی به هر یک از واحدهای مجزا باید توسط تابلو برق های متفاوتی صورت گیرد به تابلو برق هایی که در این مکان ها قرار می گیرد تابلو برق های عمومی گفته می شود. این نوع تابلو ها عموما در مکانهایی نصب می گردند که تمام ساکنین بتوانند از این تابلو برق های استفاده نمایند. در شکل بالا نقشه ی یک تابلو برق عمومی را ملاحظه می نمایید.

همان گونه که در شکل می بینید در ورودی این تابلو برق از کابل ۵*۴mm استفاده شده است، یعنی کابلی که دارای ۵ رشته سیم می باشد. قطر هریک به انداره ی چهار میلی متر مربع است. ۳ رشته، از این پنج رشته برای سه فاز، یکی برای نول و یکی برای ارت می باشد. اختلاف سطح بین فاز و فاز ۳۸۰ ولت و بین هر یک از فاز ها و سیم نول ۲۲۰ ولت است.

کابل اصلی، پس از اینکه وارد تابلو شد، وارد کلید گردان ۰-۱ می شود تا به این طریق بتواند برق اصلی تابلو برق را با یک کلید، قطع و وصل کند. سیم های فاز پس از عبور از کلید وارد فیوز سه فاز می شوند. مقدار جریان نامی فیوزها بر اساس مصرف تابلو برق ها محاسبه و انتخاب می شود. برای نشان دادن اینکه در داخل تابلو برق جریان برق وجود دارد از سه لامپ سیگنال برای سه فاز استفاده می گردد.

همان طور که قبلاً نیز مطرح شد، تابلو برق های عمومی قرار است که برق اصلی را بین تمامی واحد ها که مشترک هستند پخش کند. برای این موضوع در روشنایی راه پله، موتور خانه، پارکینگ، حیاط، موتور خانه و آسانسور و غیره استفاده می شود. هچنین برای پریز هایی که در راه پله، موتور خانه و غیره استفاده می شود باید چند خط را بانمره ی ۲.۵mm و فیوز ۱۶ آمپر در نظر گرفت. در این تابلو برق ها می توان برای آیفون، سیستم اعلام حریق و آنتن مرکزی، برای هر یک از اینها یک خط جداگانه در نظر گرفت. در این نوع از تابلو برق هم چند خط به عنوان رزرو در نظر گرفته شده است. در حالتی که ساختمان دارای موتورخانه یا آسانسور باشد دارای سیستم های گرمایشی و سرمایشی باشد. تابلوی GP سه فاز خواهد بود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *