دمای محیطی بالا در عملکرد تابلو برق چه تاثیری دارد؟

دمای محیطی بالا در عملکرد تابلو برق چه تاثیری دارد؟

دمای محیطی بالا در عملکرد تابلو برق چه تاثیری دارد : دمای تابلو برق ممکن است، بخاطر ویژگی های جغرافیایی محل نصب تابلو برق، دمای بالای محیطی و یا حرارت ناشی از عبور جریان الکتریکی (۲P=RI) تحت تاثیر قرار بگیرد .

هر کدارم از دمای محیطی بالا در عملکرد تابلو برق و در داخل آن باعث به وجود آمدن اشکالاتی مثل: از بین رفتن هادیها، فرسودگی ابزار آلات و قطعات الکتریکی و غیره می شود که در بحث این مطلب نمی گنجند اما یکی از اصلی ترین مشکلات حاصل از دمای بالا ،کاهش بازدهی شینه ها می شود. متاسفانه مشاهده شده که در بعضی از موارد هنگامیکه دمای محیط از دمای استاندارد بالاتر می رود، اندازه ی جریان تابلو برق ها یک اندازه بالاتر در نظر گرفته می شود در صورتیکه نیازی به انجام چنین کاری نمی باشد.

برای نمونه توجه نمایید طول جریان یک پروژه ۱۰۰۰ A است اما از آنجایی که استاندارد تابلو UNISAFE جریان ۱۲۵۰A است، جریان ۱۲۵۰A در نظر گرفته می شود. اکنون توجه نمایید دمای محیط بیان شده ۵۰ C باشد، با در نظر گرفتن ضریب تصحیح جریانی معادل ۱۱۴۰A خواهیم داشت که باز هم با در نظر گرفتن جریان ۱۰۰۰A مورد نیاز، به اندازه خواهد بود و نیازی به اینکه جریان را یک اندازه بالاتر در نظر بگیریم نخواهیم داشت.

علاوه بر این اندازه مقطع در نظر گرفته شده برای طول های جریان مختلف، به طور اتوماتیک جریانی بالاتر از جریان مد نظر را باردهی می کند. به عنوان مثال دو شینه با سطح ۴۰×۱۰ که ما برای جریان ۱۲۵۰A مد نظر قرار می دهیم، بدون رنگ ۱۲۹۰A و با رنگ ۱۴۷۰A را عبور می کند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *