دیزل ژنراتور های سایلنت یا بی صدا چگونه هستند؟

دیزل ژنراتور های سایلنت یا بی صدا چگونه هستند؟دیزل ژنراتور های سایلنت یا بی صدا چگونه هستند: دیزل ژنراتور های سایلنت به دیزل ژنراتور هایی گفته می شود که دارای یک کاور یا اصطلاحا کانوپی سایلنسر هستند این گونه دیزل ژنراتور ها انواع مختلفی دارند. کاربرد این کانوپی(silencer) که به لحاظ ظاهری دستگاه را کاملا تحت پوشش خود قرار می دهد در درجه اول کم کردن صدای موتور ژنراتور است.

موتورهای دیزل خصوصا در حجم های بالا و سیلندرهای زیاد صدای گوش خراشی تولید می کنند که در فضاهای صنعتی و ساخت و ساز و یا موقعیت هایی که دستگاه می تواند در فاصله ای دورتر از محل حضور افراد و پرسنل و محل سکونت نصب شود مانعی به حساب نمی آید.

اما در مکان هایی خصوصا داخل شهر و نزدیک به محل سکونت و ادارات و اماکنی چون بیمارستان ها که سکوت محوطه از ضروریات محسوب می شود این گونه صداها قابل تحمل نمی باشد.

موضوعی که در اینجا مطرح است این می باشد که این کانوپی ها به جهت تهویه فضای اطراف موتور جهت جلوگیری از گرم شدن آن دارای فضاهایی برای ورود و خروج هوا نیز هستند و جنس عایق آنها نیز محدودیت هایی دارد که در نتیجه نمی توان انتظار داشت که صدای موتور را بیش ۶۰ الی ۸۰ دسی بل (dB) کم کند.

در صورت عدم کفایت این کاهش صدا که در بیشتر موارد هم آشکار است باید فکر دیگری کرد.

راه کار عموم این موضوع ساختن اتاقکی است که دارای دیوار و سقف عایق باشند. ساختن این اتاق ها هم نیاز به رعایت استاندارهایی دارد مانند این که هواکش هایی در دیواره دو طرف اتاقک جهت ورود و خروج هوا باشند و نیز تعبیه خروجی اگزوز در سقف یا ارتفاعی از دیوار اتاقک در نظر گرفته شود.

در دیوار اتاقک از بلوک سفالی یا سیمانی تو خالی استفاده می شود. عایق پشم شیشه و یونولیت هم در دو طرف دیواره ها و سقف کمک زیادی جهت کاهش خروج صدا می نمایند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *