دیزل ژنراتور ولوو و راهنمایی عیب یابی و تعمیر آن

دیزل ژنراتور ولوو و راهنمایی عیب یابی و تعمیر آن

دیزل ژنراتور ولوو استارت می خورد و اما روشن نمی شود و آلارم ECU FAIL؟
دیزل ژنراتور ولوو استارت نمی خورد و آلارم ECU FAIL؟

هر زمان با یکی از دو مشکلی که در بالا ذکر شده است روبرو شدید مراحلی که در ذیل به آنها اشاره نموده ایم را برای برطرف نمودن مشکل دیزل ژنراتور ولوو به ترتیب طی نمایید:

۱. ولتاژ باطری ها را چک نمایید. اگر کمتر از ۲۲ ولت باشد موتور استارت می خورد اما روشن نمی شود(چون توان باطری جهت باز کردن سوزن های برقی موتور ولوو کافی نیست) لذا باطری را توسط باطری شارژر، شارژر کنید. اگر ولتاژ باطری کمتر از ۲۰ ولت باشد دیزل اصلا استارت نمی خورد و یا چند مرتبه استارت درگیر می شود ولی موتور دیزل ژنراتور روشن نمی گردد.

۲. موتور استارت می خورد اما روشن نمی شود. در این مورد ابتدا به آلارم برد دیزل ژنراتور( برد دیپسی جهت عیب یابی توصیه می شود) دقت کنید. در بسیاری از موارد ECU دیزل ولوو سالم بوده اما (همانگونه که در ابتدا ذکر شد ECU ولوو نقش کنترل وحفاظت پارامترهای موتور دیزل از قبیل دمای و فشار و….) پارامترهای موتور دیزل دچار مشکل شده و یا سنسور سنجش آن پارامتر مشکل پیدا کرده است به عنوان مثال:

آلارم  بالا بودن دمای آب  HIGH TEMPERATURE  اقدامی که باید انجام شود چک کردن سالم بودن ترموستات_ عدم نشتی وسوراخ بودن رادیاتور_ اطمینان از تمیز بودن رادیاتور _چک کردن سالم بود واتر پمپ_ چک کردن عدم مسدود بودن لوله های آب.

۳. موتور استارت می خورد روشن نمی شود و ولتاژ باطری در حد مطلوب (بالاتر از ۲۳ ولت است) و تنها ECU FAIL ویا ECU WARNING نوشته می شود. در این موارد ابتدا سر باطری موتور را کامل جدا کرده تا فالتی که بروی ECU  قرار گرفته (سبب هنگ کردن ECU شده) برطرف شود سپس سیم های CAN BUS (سیمهای سفید با خط زرد رنگ و سفید با خط توسی رنگ) را با هم جا به جا نموده سر باطری ها را وصل کنید و سپس دکمه استارت را فشار دهید(دیزل روشن نمی شود ولی در عوض FALTY که بروی ECU قرار گرفته برطرف می شود) وبعد برق برد دیزل را قطع نموده و سیمهای CAN BUS را به حالت اولیه برگردانید (این عمل باعث REST برد ECU می شود) آنگاه دیزل ژنراتور بایستی با استارت روشن شود. حال اگر مجدد روشن نشد به صورت دستی به ویسیله یک عدد سیم بوبین استارت موتور را تحریک کنید(مثبت باطری را به بوبین استارت وصل کنید) تا موتور استارت بخورد اگر دیزل ژنراتور روشن شد بعد از مدتی کار کردن آن را خاموش نموده با توجه به این که مشکل حل شده می توانید دیزل ژنراتور را با برد دیزل ژنراتور خاموش و روشن کنید. اگر استارت دستی(تحریک بوبین استارت) سبب روشن شدن دیزل ژنراتور نشد به احتمال زیاد نرم افزاز ECU مشکل پیدا کرده است.

۴. دور موتور دیزل ژنراتور ولوو ۱۸۰۰RPM شده است (( فرکانس  ۶۰HZ)) در این صورت با استفاده از برد DSE 7420  می توانید در گزینه انتخاب دور، دور ۱۵۰۰RPM را انتخاب نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *