سیستم های سروو موتور در صنعت اتوماسیون

سیستم های سروو موتور

سیستم های سروو موتور هم برای موتورها DC  وهم برای AC کاربرد دارند اما در صنعت اتوماسیون سروو موتورهای اولیه عموما به صورت DC بودند. زیرا سالهای بسیاری کنترل جریان بالا از طریق SCR ها انجام می شد. هنگامی که ترانزیستورها توانایی کنترل جریان بالا و تبدیل آن به فرکانس بیشتر را یافتند سروو موتور های AC رواج بیشتری پیدا کردند. سروو موتورهای اولیه خصوصا برای طراحی تقویت کننده های خودکنترل در اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه می توان دسته ای از موتورها سروو را برای تقویت کننده های خودکنترل یا کنترل گر با فرکانس متغیر طراحی نمود بدین معنی که موتور می تواند در سیستم خودکنترل و نیز در سیستم فرکانس متغیر کاربردهای متفاوتی داشته باشد.

در صنعت هر سیستم مدار بسته را که دارای موتور پله‌ای (STEPPER)  نیست سیستم خودکنترل می گویند. بنابراین احتمال برای موتور القایی AC ساده و متصل به کنترل گر سرعت وجود دارد که به چنین موتوری سروو موتور بگویند اما تغییراتی باید در موتور انجام شود تا بتوان آنرا سروو موتور نامید.

این تغییرات در موتور شامل موارد زیر است:

توانایی کاربرد در سرعت بسیار کم در مدت طولانی. موتورهای قدیمی تر ،فن خنک کننده داشتند که مستقیما به محور متصل بود هنگامی که موتور با سرعت پایین کار می کرد فن نمی توانست کار خنک کردن را انجام دهد. موتورهای جدیدتر فن جداگانه دارند که امکان بهترین نتیجه خنک کردن را بوجود می آورد. منبع ولتاژ ثابتی این فن را تغذیه می کند به طوریکه حداکثر RPM در هر لحظه به سرعت سروموتور بستگی ندارد.
توانایی کاربرد در محدوده ای از سرعت بدون تلفات گرمایی، توانایی کاربرد در سرعت صفر، به همراه گشتاور مناسب برای نگهداری بار در محل، یکی از انواع مفید موتورها در سیستم خود کنترل موتور نوع مغناطیسی دایم (PM) می باشد. ولتاژ موتور آن می تواند AC یا DC باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *