موتورهای قطب چاکدار (قطب سایه دار) و کاربرد آن ها

موتورهای قطب چاکدار

موتورهای قطب چاکدار (قطب سایه دار) یک نوع از الکتروموتور هایی القایی هستند که تنها یک سیم پیچی اصلی دارند. این موتورها به جای سیم پیچی کمکی , قطب های برجسته ای دارند که بخشی از هر یک از آنها بوسیله ی یک پیچک اتصال کوتاه به نام پیچک سایه احاطه شده است. طرز کار این الکتروموتور ها به گونه ای است که به وسیله ی سیم پیچی اصلی شاری متغیر با زمان در قطب ها القا می شود. وقتی شار قطب ها تغییر می کند،  ولتاژ و جریانی در پیچک القا می شود که با تغییرات اولیه شار مخالفت می کند. این مخالفت، تغییرات شار در ناحیه پیچک های سایه را به تاخیر می اندازد و در نتیجه بین دو میدان مغناطیسی استاتور گه خلاف هم می چرخند، اندکی عدم تعادل ایجاد میکند. جهت چرخش حاصل از سمت ناحیه بدون سایه به سمت ناحیه سایه دار قطب است.

قطب های سایه در مقایسه با دیگر روش های راه اندازی موتور القایی گشتاور راه اندازی کمتری تولید می کنند. این الکتروموتورها کارآیی بسیار کمتری دارند و لغزش آنها بسیار بیشتر از انواع دیگر الکتروموتورهای القایی تک فاز است. این قطب ها تنها درموتورهای بسیار کوچکی (hp 1/20 و کمتر) به کار می روند که گشتاور راه اندازی بسیار کمی دارند . جایی که امکان استفاده از این الکتروموتورها وجود داشته باشد، موتورهای قطب چاکدار ارزان ترین طرح در دسترس اند.
چون موتورهای قطب چاکدار برای راه اندازی  به پیچک سایه متکی هستند، راه ساده ای برای عکس کردن جهت چرخش چنین موتورهایی وجود ندارد. برای این کار, لازم است که در هر  قطب دو پیچک سایه نصب شود و به اختیار یکی از آن دو اتصال کوتاه شوند.

کاربرد موتورهای قطب چاکدار (قطب سایه دار)

موتور های یکفاز قطب چاکدار در موارد متنوع مانند پنکه های رو میزی و پمپ آبپمپ کولر و … بکار می روند سرعت چرخش این موتور ها را می توان با جعبه
دنده به هر سرعتی حتی کمتر از یک دور در ماه تغییر داد بعضی از سازندگان این موتور را به کلاج یا ترمز نیز مجهز می کنند موتور های یکفاز قطب چاکداری وجود دارد. که می توان جهت چرخش انها را با کلید تغییر داد موتور های با قطب چاکدار در اندازه های خیلی کوچک تقریبا از   ۲۵۰/۱ تا  ۶/۱ اسب بخار ساخته می شود.  این موتورهای قطب چاکدار ساختمانی ساده داشته از نظر قیمت ارزان و فوق العاده مقاوم و قابل اطمینان می باشند و نیاز به کلکتور و کلید گریز ار مرکز و جاروبک ندارند موتور های قطب چاکدار ویژگی های بسیار مثبتی دارند اما عیب بزرگ انها این است که گشتاور راه اندازی بسیار کمی دارند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *