واحد هوا ساز کمپرسور چیست و وظیفه آن چه می باشد؟

واحد هوا ساز کمپرسور چیست و وظیفه آن چه می باشد؟

کیفیت واحد هوا ساز کمپرسور یکی از معیار های سنجش مرغوبیت و کیفیت کمپرسور می باشد که به تفصیل آن می پردازیم:

بی شک مهمترین بخش یک کمپرسور، واحد هوا ساز کمپرسور ( بلوک سیلندر) می باشد. وظیفه این قسمت فشرده سازی هوا درون مخزن کمپرسور است. صدا ، لرزش ، کارکرد صحیح کمپرسور همگی نشات گرفته از هواساز کمپرسور می باشد.

برندهای اروپایی یا برندهایی که تحت لیسانس و با تکنولوژی شرکت های اروپایی  ساخته می شوند بالاترین کیفیت را دارا هستند و در نقطه مقابل کمپرسور های چینی پایین ترین کیفیت را در این زمینه دارند.

کمپرسور های چینی معمولا با برند و مارک مشخص و خاصی وارد نمی شوند ولی معمولا تحت این عناوین در بازار ایران شناخته می شوند : طرح ایتالیا !! ، تاپیتال ،  ۲۰-۶۵، ۲۰-۷۰، ۳۰-۶۵، ۳۰-۷۰، ۳۰-۸۰، ۳۰-۹۰ ، ۳۰- ۹۵

مارک های اروپایی رایج در ایران عبارتند از : ABAC  ( آباک ) FIAC ( فیاک ) FINI  ( فینی) و NUAIR  . در این میان ABAC شناخته شده ترین و پرمصرف ترین مارک ایتالیایی در ایران می باشد. و از آنجایی که تعداد وارد کنندگان آن در مقایسه با دیگر برندها بیشتر است قطعات یدکی آن نیز رایج تر است و قیمت بهتری دارد.

برخی از مدل های کمپرسور چینی از نظر ظاهر تا حدودی شبیه کمپرسور های ایتالیایی هستند . البته تفاوت های زیادی در جزئیات ظاهری هواساز های ایتالیایی و چینی وجود دارد. یکی از این تفاوت ها که به آسانی برای خریدار قابل تشخیص است. محل لوله روغن ریز هواساز است. در کمپرسور های چینی این لوله روی درپوش بلبرینگ میل لنگ قرار دارد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *