کارواش ها در بحران کم آبی

کارواش ها در بحران کم آبی

کارواش ها در بحران کم آبی : ۹۰ کارواش در بیرجند وجود دارد که روزانه متوسط ۱۸ هزار لیتر آب شرب در این کارواش ها مصرف می شود.

وجود ۹۰ کارواش در بیرجند و حکایت ۱۸ هزار لیترآب شربی که روزانه مصرف می‌شود. مدیرکل آب و فاضلاب شهری: زیرساختی برای جداسازی آب کارواش از صنعت و شرب نداریم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اگر بخواهیم برگی از پرونده مصرف بی‌رویه آب را با توجه به بحران کمبود آب بیرجند بررسی کنیم، یکی از سرنخ‌های این گره، به کارواش‌ها می‌رسد.

کارشناسان حوزه آب همیشه این صنف را در مصرف بی رویه آب نشانه گرفته‌اند آن هم به علت استفاده از آب شرب در شستشوی خودروها؛ این مسئله در شرایطی مطرح می‌شود که خراسان‌ جنوبی این روزها با بحران آب مواجه است و کارواش ها در بحران کم آبی قرار داده است.

اما اینکه به‌راستی کارواش‌ها چه میزان آب مصرف کرده و چرا از آب شرب برای کار خود استفاده می‌کنند، مسئله‌ای است که سعی کردیم با گفتگو با چند مالک کارواش، رئیس اتحادیه صنف کارواش و همچنین مدیرکل آب منطقه‌ای خراسان‌ جنوبی به آن برسیم.

تنها ۲۰ لیتر آب برای یک خودرو

قاسمی، مدیر یک کاوراش در بیرجند همان ابتدا در واکنش به اینکه کارواش‌ها آب زیادی مصرف می‌کنند، گفت: در خانه برای شستن یک خودرو ۲۰۰‌ لیتر آب مصرف می‌شود، در حالی که در کارواش‌ها برای شستن هر خودرو ۲۰‌ لیتر آب استفاده می شود.
وی ادامه داد: در روز میانگین ۱۰ خودرو شست و شو می دهیم که با مصرف ۲۰ لیتر آب برای هر خودرو، روزانه ۲۰۰ لیتر آب مصرف می شود.

قاسمی افزود: آب مصرفی در این کارواش، آب شرب است که تجاری است که در ماه ۱۰۰ هزار تومان هزینه آب پرداخت می کنیم.

وی تصریح کرد: ما در هر سرویس ۱۰ هزار تومان از راننده خودرو می‌گیریم و تنها دو هزار تومان برای من باقی می ماند و بقیه صرف هزینه ها می‌شود.

این مدیر کارواش گفت: علاوه بر کارواش آب شرب، کارواش آب شیرین نیز وجود دارد که برای اینکه از لک های آب پس از شست و شو جلوگیری کنند از دستگاه تصفیه آب شیرین استفاده می‌کنند.

اگر دستگاه تصفیه آب در اختیار کارواش قرار بگیرد ما استقبال می کنیم

وی در پاسخ به این سوال که نمی شود آب مصرفی کارواش آب تصفیه شده مصرفی شرب باشد، تصریح کرد: تاکنون اداره آب و فاضلاب، انشعاب جداگانه و دستگاه تصفیه آب در اختیار کارواش قرار نداده است و اگر آب مصرفی تصفیه شود بدنه خودرو شوره می زند اما اگر این روش برای کاهش مصرف آب کارایی داشته باشد ما استقبال می کنیم.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در کارواش

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *