کمپرسور و انواع فیلترهای استفاده شده در آن

کمپرسور و انواع فیلترهای استفاده شده در آن

فیلترها عمل جداسازی روغن و گرد و غبار را برعهده دارند که هوای وارد شده به کمپرسور باید توسط این فیلترها تمیز شود در واقع هر فیلتر باید توانایی حداقل جداسازی ذرات ۵میکرون یا بزرگتر را دربرابر جریان مواد مورد تصفیه داشته باشد تعویض دیرهنگام فیلترها باعث افت کارایی کمپرسور می شود.

فیلتر پایپینگ کمپرسور در هر یک متر مکعب هوای فشرده  ۱۴۰ میلیون ذره جامد وجود دارد که این ذرات معلق غبار در روغن باعث بوجود آمدن هوای کثیف اسیدی می شود که دلیل فرسودگی لوله ها و مسدود شدن شیرآلات است.

امروزه در صنایع مختلف معمولا از فیلترهایی تا ظرفیت  ۰/۰۱ppm و فیلترهای کربنی نیز ۰/۰۰۳ppm استفاده می کنند همچنین به اندازه فیلتر نیز باید توجه داشت زیرا وقتی سایز فیلتر مناسب نباشد گردو غبار به داخل وارد شده و فیلترهای تصفیه شده آسیب می بینند.

در این مطلب قصد داریم شما را با کمپرسور و انواع فیلترهای استفاده شده در آن و کاربرد هر یک از این فیلترها آشنا نماییم. در ادامه به معرفی و توضیح عملکرد هر یک از آن ها می پردازیم.

کمپرسور و انواع فیلترهای استفاده شده در آن عبارت اندز:

 • پری فیلتر
  این نوع فیلتر ذرات درشت روغن در هوای فشرده را با قابلیت نفوذپذیری کمتر از۰.۱ میکرون حذف میکند. Acs دومنیک هانتر  –  QD , QDX اطلس کوپکو , oil removal filterXP – XP4 – zander  زاندر
 • فاینال فیلتر
  ذرات درشت روغن در هوای فشرده را با قابلیت نفوذپذیری کمتر از۰.۰۰۳ میکرون حذف می کند.
 • داست فیلتر
  هوای فشرده شده بر اثر تئوری مولکولی دمایش بالا رفته و بر اثر افزایش دما بخار آب حاصل می شود که موجب  آسیب و تجزیب میباشد و برای رفع این  موضوع ، هوای مورد نظر باید خشک شود و میزان بخار آن توسط Dust filter جذب شود . AA دومنیک هانتر  –  PD , PDX اطلس کوپکو ،  General filter ZP – zander  زاندر
 • فیلترسپراتور
  در کمپرسور های هوا از نوع اویل اینجکت که هوا از طریق تزریق روغن به واحد هوا ساز (Airend)، خنک می شود نیاز است بعد از انتقال گرمای  هوا به روغن فرآیند جدا سازی روغن از هوا انجام شود که این کار توسط فیلترسپراتور انجام می گیرد .
 • میکروفیلتر
  میکرو به معنا بسیار ریز و ذره بینی می باشد درواقع یک هزارم میلی متر یا نفوذ پذیری کمتر از یک میکرون است واین به معنای ظرافت فیلتر در تصفیه ذرات بسیار ریزمیباشد وبرای خذف کامل ذرات جامد ، آب ، بخاروروغن ،طعم و بو ازهوا در صنایع مختلف استفاده میشود انواع میکرو فیلترها ( اولیه- ثانویه -سیلیکونی)می باشد.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *