کمپرسور و ایراند یا واحد هوا ساز در آن چیست؟

کمپرسور و ایراند یا واحد هوا ساز در آن چیست؟

در کمپرسورهای اسکرو جهت فشرده سازی هوا(o2-n2)از وسیله ای استفاده می گردد بنام ایرند یا واحد هواساز که از یک پوسته و دو مارپیچ ساخته شده است که توسط گیربکس، انرژی مکانیکی چرخشی را دریافت می نماید.

کمپرسور و ایراند یا واحد هوا ساز در آن: محفظه ای از کمپرسور می باشد که قلب کمپرسور محسوب می شود که عمل فشرده سازی هوا  را انجام می دهد و در سه طرح پیستونی، پیچی و توربو  طراحی شده است. معمولا ایرندها از ۳۰۰۰rpm-6000rpm طراحی می شوند.
Atlas Copco بزرگترین شرکت سارنده ایرند در بلژیک  فعالیت دارد. در آلمان نیز می توان شرکت های تجاری با نام های Aerzen,GHH-Rand,CompAir را یافت. چند شرکت تجاری دیگر در چین کارخانه دارند که از مهمترین آنها Ally-Win  می باشد.

آنلودر کمپرسور: در کمپرسورهای گردشی (Screw) در صورت افزایش فشار بر خلاف کمپرسور های پیستونی و کمپرسور های سانتریفیوژ ، کنترل فشارهوا از طریق محرک که همان الکتروموتور می باشد انجام نمی شود و عمل کنترل فشار هوا از طریق  کیت آنلودر انجام می پذیرد به این معنا که با کنترل جریان هوای ورودی به واحد airend خروجی هوا هم کنترل می شود.

در سالهای اخیر استفاده از کمپرسور های اسکرو رواج زیادی یافته و با توجه به نوع عملکرد بهینه ایرندها در کمپرسورهای اسکرو این صنعت پیشرفت چشمگیری داشته است. بسیاری از سازندگان کمپرسور به صورت جداگانه قطعات اصلی را خریداری می کنند و سپس اقدام به مونتاژ می نمایند. از جمله قطعات اصلی تشکیل دهنده ی کمپرسور اسکرو Airend ,PLC ,Electro Motor است که در ایران مارکهای آلمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *