کوپله کردن در صنعت دیزل ژنراتور به چه چیزی گفته می شود؟

کوپله کردن در صنعت دیزل ژنراتور به چه چیزی گفته می شود؟کوپله کردن در صنعت دیزل ژنراتور به چه چیزی گفته می شود : کار اتصال موتور دیزل و ژنراتور به هم و نصب آن روی یک شاسی (Structure) فلزی و قرار دادن یک تابلو کنترل را در کنار آن، اصطلاحا کوپله کردن (Coupling) می گویند. حال همانطور که می دانیم دیزل ژنراتور از ۳ بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

– تابلو کنترل (تنظیم ،قطع و وصل جریان الکتریکی و محافظت از دیزل ژنراتور)
– موتور دیزل (تولید انرژی مکانیکی دورانی )
– ژنراتور (تبدیل کننده انرژی مکانیکی به الکتریکی)

هر کدام از قسمتهای اصلی توسط شرکتهای متنوع با برندهای مختلفی تولید می شوند. از این میان می توان در زمینه موتور دیزل به، پرکینز انگلستان(Perkins)،کامینز آمریکا (Cummins) و کاترپیلار (CATTERPILAR) و در زمینه ژنراتور به استمفورد انگلستان (Stamford)، لوری سومر فرانسه (Leroy Somer) و مکالته ایتالیا (MeecAlte) اشاره نمود.

علاوه بر این ها در دنیا شرکتهایی وجود دارند که منحصراً در صنعت کوپله دیزل ژنراتور فعالیت می کنند. این شرکتها موتور دیزل و ژنراتور خود را از برندهای ذکر شده در بالا به صورت جداگانه خریداری کرده و آنها را کوپل می کنند. این شرکتها دیزل ژنراتورهای کوپله خود را بسته به نیاز بازار به صورت دیزل ژنراتور با کانوپی سایلنت، شاسی موبایل و … تحت نام تجاری خود به بازار عرضه می دارند.
از کوپله کاران بزرگ صنعت دیزل ژنراتور می توان به برندهای اف.جی.ویلسون FG Wilson و کامینز پاور Cummins Power انگلستان اشاره نمود. شرکتهایی که دیزل ژنراتور را کوپله می کنند در اصطلاح پکیجر (Packager) دیزل ژنراتور نیز می گویند.

شرکتهای سازنده موتور دیزل و یا ژنراتور محصولات یکسانی را به تمام کوپله کاران دیزل ژنراتور در سراسر دنیا ارسال می کنند. لذا هیچ تفاوتی بین ژنراتور استمفورد انگلستان که بر روی دیزل ژنراتور کوپله Visa ایتالیا نصب گردیده با همان ژنراتور که بر روی دیزل ژنراتور کوپله کامینز پاور نصب گردیده وجود ندارد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *