گیربکس و وارسی رنگ روغن آن

گیربکس و وارسی رنگ روغن آن

گیربکس و وارسی رنگ روغن آن یکی دیگر از راههای پی بردن به خرابی گیربکس است. روغن جعبه دنده عموما در حالت عادی سرخ‌رنگ می باشد اما اگر به هر دلیلی رنگش تغییر کند باید مشکل را جدی بگیریم و در صدد رفع آن باشیم.

سلامت روغن گیربکس اتوماتیک از اهمیت بسزایی برخوردار است. افت کیفیت روغن و کهنه‌شدن آن به مرور زمان تاثیر بسزایی بر رفتار جعبه دنده می‌گذارد و موجب کندی و ضربه هنگام تعویض دنده می‌شود. روغن گیربکس عموما در حالت عادی سرخ‌رنگ می باشد اما می‌تواند به حالت‌های زیر تغییر رنگ بدهد:

۱- رنگ صورتی یا قهوه‌ای کدر: این حالت وقتی رخ می‌دهد که رادیاتور روغن جعبه دنده در داخل رادیاتور اصلی پیشرانه دچار نشتی شده است و با مایع خنک‌کننده پیشرانه مخلوط شده باشد. در این حالت باید جعبه دنده یا همان گیربکس برای تمیزکاری و سرویس به طور کامل باز شده و قطعات حساس آن نظیر صفحات کلاچ، اورینگ‌ها و واشرها و… بررسی شوند و درصورت نیاز تعویض گردند.

۲- قهوه‌ای یا سیاه: حکایت از کهنگی یا آلوده‌بودن روغن دارد. همواره وجود مقدار ناچیز براده فلز و گرد لنت در روغن داخل سینی طبیعی است اما وجود قطعات پریده و شکسته حکایت از خرابی‌های سنگین می‌دهد. در این حالت روغن گیربکس باید به طور کامل تعویض شود و بسیاری از قسمت‌ها نیز نظیر مجراها و مبدل گشتاور باید تمیز شوند.

۳- روغن تیره به همراه بوی سوختگی: نشان از بکسواد کردن، داغ شدن و سوختن صفحات کلاچ دارد. در این صورت این ذرات در کل جعبه دنده چرخیده‌اند که موجب گیجی و تاخیر قابل توجه گیربکس در تعویض دنده می‌شوند چرا که موجب اختلال در عملکرد شیرهای بلوک هیدرولیک می‌شوند.  با چکاندن روغن روی دستمال کاغذی می‌توان بررسی کرد که شرایط روغن گیربکس مناسب است یا نه. اگر پس از چکاندن روغن با رنگ سرخ یا قهوه‌ای روشن جذب دستمال شده و ذرات جامد باقی بگذارد، یعنی روغن سالم است و تنها به ذرات جامد آلوده شده اما اگر لکه تیره کوچکی روی دستمال بگذارد یعنی عمر مفید روغن به پایان رسیده و دیگر خواص اولیه خود را ندارد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *