گیربکس و چرخ دنده های مارپیچ موجود در آن

گیربکس و چرخ دنده های مارپیچ موجود در آن

در هنگام چرخش یکی از چرخ دنده ها در گیربکس ، ابتدا نوک دندانه ها با هم تماس پیدا می کنند، سپس به تدریج دو دندانه با هم درگیر می شوند، این درگیری تدریجی باعث کاهش سرو صدا می شود. دندانه های این نوع چرخ دنده  مورب هستند و با محور چرخ دنده در حالت زاویه داری قرار گرفته اند. همچنین مکانیزم چرخ دنده ،نرم کار می کند، سطح تماس پروفیل دنده ها نیز نسبت به چرخ دنده ساده بیشتر است و انتقال قدرت بزرگی انجام می شود.  این گونه چرخ دنده ها در صنعت خودرو سازی کاربرد زیادی دارند.

وقتی دو دنده بر روی گیربکس و چرخ دنده های مارپیچ آن درگیر می شوند تماس از انتهای یکی از دنده ها شروع شده و بتدریج با چرخش چرخ دنده گسترش پیدا می کند تا زمانی که دودنده بطور کامل درگیر شوند.
درگیر شدن تدریجی گیربکس و چرخ دنده های مارپیچ موجود در آن را وادار می کند که آرامتر و ملایم تر از چرخ دنده های ساده عمل نمایند. به همین دلیل چرخ دنده های مارپیچی تقریبا” درگیربکس های همه اتومبیل ها مورد استفاده قرارمی گیرد.

به علت زاویه دنده ها در چرخ دنده های مارپیچ وقتی که دنده ها درگیر می شوند بار محوری بوجود می آورند. گیربکس ها و دستگاه هایی که از چرخ دنده های مارپیچ استفاده می کنند یاتاقان هایی دارند که می توانند این بار محوری را نگه دارند. یک نکته جالب در مورد چرخ دنده های مارپیچ این است که اگر زوایای دندانه های چرخ دنده صحیح باشند می توانند روی محور عمودی سوار شده زاویه چرخش را روی ۹۰ درجه تنظیم کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *