انواع تابلو برق های فشار ضعیف و ویژگی های آن ها

انواع تابلو برق های فشار ضعیف و ویژگی های آن ها
تابلو برق های فشار ضعیف با توجه به نیاز مصرف کننده، نحوه عملکرد و شرایط فیزیکی به چندین رده تقسیم بندی می گردند که در این نوشتار به انواع تابلو برق های فشار ضعیف و ویژگی های آن ها می پردازیم:

– تابلو برق های بارانی (برای محوطه باز)

تابلو برق های بارانی با درجه حفاظت IP 54 ~ 56 طراحی می شوند، دارای کلاهک مخصوص بوده که می توان شیب آن را متناسب با نصب از هر چهار طرف تنظیم کرد. قسمت های قابل نفوذ در تابلو های مذکور توسط نوارهای لاستیکی کاملا آب بندی می گردند. در این نوع تابلو ها جهت تهویه و خنک نگه داشتن قطعات الکتریکی به کار رفته در داخل آن از شیار های مخصوص جلوی تابلو تعبیه شده است، استفاده می شود.

– تابلو برق های سلولی (قدرت، توزیع و کنترل)

تابلو برق های سلولی به صورت سلول ایستاده و با درجه حفاظت IP معین (متناسب با درخواست مشتری) بصورت پیچ و مهره ای ساخته می شود. در این تابلو از روبنده های مناسب لولائی مطابق با استانداردهای مربوطه جهت جلوگیری دسترسی به نقاط برق دار استفاده می شود. ضخامت ورق گالوانیزه و یا روغنی استفاده شده در این نوع تابلو ها ۵/۱ و ۲ میلیمتر بوده و میزان سطح میکرون رنگ متناسب با درخواست مشتری و شرایط محیطی تغییر می کند.

اسکلت این تابلوبرق ها طوری طراحی می شود که کلیه قطعات و لوازم نصب شده در آن با باز کردن درب جلو و روبنده قابل دسترسی باشد تا سرویس و نگهداری این تجهیزات به آسانی انجام گیرد. جهت رعایت حفظ IP درخواستی درب تابلو های ایستاده با بهره گیری از لاستیک های مخصوص کاملا آب بندی می شود. کلیه لوازم و قطعات تابلو ها در فواصل مناسب با استفاده از پیچ و مهره گالوانیزه به سینی مربوطه نصب می شود. نحوه چیدمان تابلوها با ارائه جانمائی اولیه توسط نرم افزارهای مربوطه قبل از شروع به کار ساخت تابلو به تائید مشتری می رسد.

– تابلو برق های دیواری (توکار روکار)

تابلو برق های دیواری با اسکلت از ورق روغنی و یا گالوانیزه ۵/۱ میلیمتر و سطح میکرون مختلف (بنا به درخواست مشتری و متناسب با شرایط محیطی) ساخته می شود. در این تابلوها نیز از روبنده های مناسب لولائی مطابق با استاندارد جهت جلوگیری از دسترسی به نقاط برق دار استفاده می شود. جهت نصب آسان و سرعت در زمان عملیات عمرانی بنا به درخواست مشتری برای تابلوهای توکار فریم ارائه می گردد. در این تابلو ها نیز نحوه چیدمان تابلوها، با ارائه جانمائی اولیه توسط نرم افزارهای مربوطه قبل از شروع به کار ساخت به تائید مشتری می رسد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *