الکتروموتور های ضد انفجار سه فاز و موارد کاربرد آن

الکتروموتور های ضد انفجار به موتور هایی گفته می شود که در محیط های قابل انفجار ( Explosion) ، اشتعال ( Falamable)  مخاطره امیز (Hazardious ) از لحاظ مجاورت با گازها و مواد محترقه و قابل اشتعال به کار می رود. به عنوان  مثال در پالایشگاه ها،پمپ بنزین ها، معادن و کارخانه جات تولید  مواد… ادامه خواندن الکتروموتور های ضد انفجار سه فاز و موارد کاربرد آن

بهینه سازی مصرف انرژی الکتروموتور ها چگونه است؟

بهینه سازی مصرف انرژی الکتروموتور ها چگونه است: بیش از نیمی از انرژی الکتریکی عرضه شده به صنایع را موتورهای الکتریکی بیش از یک اسب بخار مصرف می کنند. به بیان دیگر تقریبا” ۶۰% انرژی الکتریکی مصرفی صنایع ، صرف الکتروموتور ها می شود. امروزه بهینه سازی مصرف انرژی الکتروموتور ها از اهمیت ویژه ای… ادامه خواندن بهینه سازی مصرف انرژی الکتروموتور ها چگونه است؟

تلفات الکتروموتور ها به چه قسمت هایی مربوط می شود؟

تلفات الکتروموتور ها به چه قسمت هایی مربوط می شود: به طور کلی تلفات در الکتروموتور ها شامل چهار قسمت عمده می باشند که در این نوشتار برای شما آورده ایم. تلفات مسی موتور الکتریکی که به میزان تلفات گرمائی شناخته می شود و متناسب با مجذور جریان بار می باشد. تلفات اصطکاکی ( یا… ادامه خواندن تلفات الکتروموتور ها به چه قسمت هایی مربوط می شود؟

حفظ یا ثابت نگهداشتن بازده الکتروموتور DC

الکتروموتور های DC به خاطر عمل یکسوسازی مکانیکی، که در آنها انجام می گیرد، دارای اجزایی هستند که پیوسته به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. برای حفظ یا ثابت نگهداشتن بازده الکتروموتور DC ، رعایت ۱۰ مورد که در ذیل آورده ایم ضروری می باشد: موارد حفظ یا ثابت نگهداشتن بازده الکتروموتور DC عبارت اندز… ادامه خواندن حفظ یا ثابت نگهداشتن بازده الکتروموتور DC

الکتروموتورهای خطی شتاب بالا چگونه هستند؟

الکتروموتورهای خطی شتاب بالا عموما خیلی کوتاه هستند و برای شتاب دادن به جسمی تا سرعت بسیار زیاد و سپس رها کردن آن به کار گرفته می شوند. این نوع  موتورهای الکتریکی معمولاً برای مطالعات برخورد سرعت بالا به عنوان تسلیحات نظامی یا به عنوان راه‌اندازنده جرمی برای پیشرانه فضاپیما به کار می‌رود. موتور خطی‌ای… ادامه خواندن الکتروموتورهای خطی شتاب بالا چگونه هستند؟

الکتروموتورهای خطی شتاب پایین چگونه هستند ؟

طرح‌های زیادی برای موتورهای الکتریکی خطی ارائه شده است که همه آنها را می توان در دوسته قرار داد. الکتروموتور های خطی شتاب بالا و شتاب پایین. الکتروموتورهای خطی شتاب پایین برای قطارهای مگلیو و دیگر کاربردهای حمل و نقلی روی زمین مناسب هستند. الکتروموتورهای خطی شتاب پایین ایده موتور الکتریکی خطی اولین بار توسط… ادامه خواندن الکتروموتورهای خطی شتاب پایین چگونه هستند ؟

الکتروموتور DC بدون جاروبک و مزایای استفاده از آن

الکتروموتورهای BLDC عموما در جایی استفاده می‌شوند که در آن کنترل دقیق سرعت لازم باشد؛ همانند هارد دیسک کامپیوتر یا درایوهای CD و مکانیزم‌های درون محصولات اداری مانند فن‌ها، پرینتر‌های لیزری و فتوکپی. برخی از مشکلات الکتروموتور DC جاروبکی، در طراحی BLDC حذف شده‌اند. در این موتور الکتریکی، سوییچ دوار (rotating switch) مکانیکی یا کموتاتور… ادامه خواندن الکتروموتور DC بدون جاروبک و مزایای استفاده از آن

مشخصات الکتروموتور ها برای استفاده بهینه در طراحی چیست؟

مشخصات الکتروموتور ها برای استفاده بهینه در طراحی و راه اندازی صحیح بکار گرفته می شود لذا مشخصات کلی الکتروموتور ها را روی پلاک الکتروموتورها می نویسند و این مشخصات شامل نکاتی می گردد که گاهی بی توجهی به آن باعث بهره وری کمتر و خسارت به تجهیزات الکتریکی می شود. به همین دلیل پلاک… ادامه خواندن مشخصات الکتروموتور ها برای استفاده بهینه در طراحی چیست؟

الکتروموتور های میدان سیم پیچی شده چگونه هستند؟

با تغییر جریان میدان (سیم پیچی روی آهنربای الکتریکی) می‌توانیم نسبت سرعت/گشتاور موتور را تغییر دهیم. اگر سیم پیچی میدان به صورت سری با سیم پیچی آرمیچر قرار داده شود، یک الکتروموتور گشتاور بالای کم سرعت و اگر به صورت موازی قرار داده شود، یک الکتروموتور های میدان سیم پیچی سرعت بالا با گشتاور کم… ادامه خواندن الکتروموتور های میدان سیم پیچی شده چگونه هستند؟

الکتروموتور های AC و انواع مختلف آن ها

سرعت الکتروموتور های AC در ابتدا به فرکانس تغذیه بستگی دارد و مقدار لغزش، یا اختلاف در سرعت چرخش بین روتور و میدان استاتور، گشتاور تولیدی موتور را تعیین می نماید. تغییر سرعت در این نوع از الکتروموتور ها را می‌توان با داشتن دسته سیم پیچ ها یا قطبهایی در موتور که با روشن و… ادامه خواندن الکتروموتور های AC و انواع مختلف آن ها