عایق بندی الکتروموتور ها

عایق بندی الکتروموتور ها

عایق بندی الکتروموتور ها باتوجه به درجه حرارت الکتروموتور در محیطهای مختلف کاری در چهار کلاس A , B , F , H طبقه بندی شده است، که البته این نوع تقسیم بندی توسط انجمن بین المللی تولیدکنندگان تجهیزات الکتریکی ( NEMA ) انجام گرفته است.

بیشتر الکتروموتور ها در کلاس F و به ندرت در کلاس A کار می کنند.  الکتروموتورها قبل از اینکه بخواهند کار خود را شروع کنند، تحت تاثیر دمای محیط اطراف خود قرار می گیرند که ما اصطلاحا آن را دمای محیط temperature Ambient می گوییم .

در NEMA برای تمام کلاسهای عایق بندی الکتروموتور ها دمای ابتدایی ۴۰ درجه سانتیگراد با یک رنج حرارتی بصورت زیر استاندارد شده است: وقتی موتور استارت می خورد، دما افزایش پیدا می کند، هر کلاسی یک دمای مجاز مشخصی دارد و ترکیبی از دمای محیط و دمای مجاز معادل ماکزیمم دمای سیم پیچها خواهدبود. برای مثال در کلاس F، با فاکتور سرویس ۱، دما به اندازه ۱۰۵ درجه می تواند افزایش یابد. بنابراین داریم:

۱۴۵= ۴۰ + ۱۰۵

کارآیی الکتروموتور: درحقیقت همان بازده الکتروموتور است و نشان دهنده این است که چه مقدار از انرژی داده شده به الکتروموتور به انرژی مکانیکی تبدیل می شود. هرچه این عدد به یک نزدیکتر باشد کارآیی الکتروموتور بیشتر و البته قیمت الکتروموتور بالاتر است. یک موتور ۳۰ اسب بخار با کارآیی ۹۳.۶% در مقایسه با موتور مشابهی با کارآیی ۸۳% ، انرژی کمتری مصرف می کند . در نتیجه حرارت کاری پائین تر، طول عمر بیشتر، و سطح نویز کمتری خواهد داشت.

HOT SPOT: با یک بازه مجاز حرارتی مثلا ۱۰ درجه گرمترین نقطه در مرکز سیم پیچ را با این نام می شناسیم. در کلاس F این بازه ۱۰ درجه است، بنابراین مرکز سیم پیچ دارای بیشترین دمای مجاز ۱۵۵ درجه خواهد بود. دمای کاری الکتروموتور در کارآیی و طول عمر کاری الکتروموتور بسیار مهم است. تا جائیکه ۱۰ افزایش دما از بالاترین حد مجاز باعث کاهش عمر عایق بندی موتور به اندازه ۵۰% می شود.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *