راه های مختلف کاهش مصرف انرژی در الکتروموتور چیست ؟

راه های مختلف کاهش مصرف انرژی در الکتروموتور چیست ؟

مهم‎‎ترین آپشن هایی که در صرفه‎‎جویی انرژی الکتروموتور باید در نظر گرفت، انتخاب و نوع استفاده درست از آن می باشد. علاوه بر آن روش های زیر نیز راه های مختلف کاهش مصرف انرژی در الکتروموتور هستند .

استفاده از الکتروموتور پربازده:

استفاده از الکتروموتور پربازده یکی از راه های مختلف کاهش مصرف انرژی در الکتروموتور است. تولیدکنندگان معمولاً الکتروموتور با طراحی استاندارد و قیمت تمام‎‎شده کم‎‎تر را عرضه می کنند، آنها ضریب قدرت پایین‎‎تری دارند و قابل تعمیر نبوده و نمی‎‎توان به‎‎‎راحتی سیم‎‎پیچ آنها را مجدداً پیچید و به ‎‎‎خاطر رقابت شدید این نوع الکتروموتورها، بازده کمی دارند. در الکتروموتور پربازده، با استفاده از ورقه‎‎های استیل نازکتر در استاتور و روتور، استفاده از استیل با خواص الکترومغناطیسی بهتر، استفاده از فن‎‎های کوچکتر با بازده بیشتر و بهبود طراحی شکاف روتور، بازده افزایش می یابد. از مزایای دیگر الکتروموتور های پربازده اثر کم بر عملکرد موتور به ‎‎‎هنگام نوسانات ولتاژ و بار جزئی می باشد.

درایوهای تنظیم سرعت الکترموتور:

وقتی تجهیزات بتوانند در سرعت کاهش ‎‎یافته کار کنند چند گزینه قابل انتخاب است. مثلا وقتی پمپ‎‎ های گریز از مرکز، فن‎‎ها و دمنده‎‎ها در سرعت ثابت کار می کنند و خروجی با استفاده از شیرها و مسدود‎‎کننده‎‎ها کنترل می‎شود موتور الکتریکی صرفنظر از مقدار خروجی در نزدیکی بار کامل کار می‎‎کند که باعث می‎شود انرژی زیادی توسط این مسدودکننده‎‎ها و شیرها تلف شود. اگر این تجهیزات بتوانند همواره در سرعت مورد نیاز کار کنند مقدار زیادی انرژی صرفه‎‎جویی می شود. درایوهای تنظیم سرعت باعث می‎شوند تجهیزات باتوجه به نیاز سیستم در حالت بهینه عمل کنند.

هرزگردی الکتروموتور:

هرزگردی الکتروموتور یکی دیگر از راه های مختلف کاهش مصرف انرژی در الکتروموتور می باشد. با توجه به این بیشترین صرفه‎‎جویی مستقیم برق را می‎‎توان با خاموش کردن الکتروموتورهای بی‎‎بار و درنتیجه حذف تلفات بی‎‎باری به‎‎‎دست آورد. روش ساده آن درعمل نظارت دائم یا کنترل اتوماتیک است، اغلب به‎ مصرف برق در بی‎‎باری اهمیت چندانی داده نمی‎‎شود درحالی ‎‎که غالباً جریان در بی‎‎باری حدود جریان در بار کامل است .با اتصال یک سوئیچ به‎ پدال چرخ‎‎ها می‎‎توان آنها را به‎‎‎طور اتوماتیک خاموش کرد.

کاهش بار الکتروموتور:

همان طور که می دانید کاهش بار موتور یکی از بهترین روش‎‎های کاهش هزینه‎‎های الکتریکی است. تعمیر و نگهداری مناسب تجهیزات نیز می‎‎تواند با ازبین بردن تلفات ناشی از اصطکاک در تجهیزات غیر هم‎‎محور، یاتاقان‎‎های سخت‎‎شده و نقاله‎‎ها، بار موتور را کاهش دهد. روغن‎‎کاری مناسب قسمت‎‎های متحرک مانند یاتاقان‎‎ها و زنجیرها تلفات ناشی از اصطکاک را به‎ حداقل می‎‎رساند. جایگزینی یاتاقان‎‎های غلطکی و بلبرینگ‎‎ها با یاتاقان‎‎های تخت به‎‎‎خصوص در شافت‎‎های انتقال نیز روش مؤثری است.       

الکتروموتور که مجدداً سیم پیچی شود:

بازده الکتروموتوری که برای بار دوم پیچیده می‎‎شود کاهش می‎‎یابد که البته مقدار این کاهش بستگی به‎ کارگاهی دارد که موتور در آن پیچیده می شود، چون کارگاه‎‎های سیم‎‎پیچی لزوماً از بهترین روشی که عملکرد اولیه موتور را حفظ کند استفاده نمی‎‎کنند. در برخی موارد به ‎‎‎دلیل بازده کم به‎‎‎ خصوص در موتورهای کوچک پیچیدن دوباره موتور توجیه ‎‎پذیر نیست. درحالت ایده‎‎آل باید بازده موتور قبل و بعد از پیچیدن آن با هم مقایسه شود، یک روش تقریباً ساده برای ارزیابی کیفیت موتور پیچیده‎‎شده مقایسه جریان بی‎‎باری موتور است، این مقدار در موتورهایی که به‎‎‎خوبی پیچیده نشده باشند افزایش می‎‎یابد، وقتی الکتروموتور را برای پیچیدن مجدد باز می کنند، عایق بین ورقه‎‎ها خراب شده و باعث افزایش تلفات جریان گردابی می‎‎گردد

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *